Medarbejdere

Kontakt:

Middelaldercentret
Ved Hamborgskoven 2-4
Sundby L.
4800 Nykøbing Falster

Tlf:  54 86 19 34
Mail: mc@middelaldercentret.dk

Centerleder, Mag. Art
Peter Vemming Hansen
peter@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 21 45 49 82

Booking, museumsbutik og kontor

Tina Scheel
tina@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 29 67 36 26 / 54 86 19 34

Formidlingen

Museumsinspektør, Mag. Art (Barsel indtil forår 2020)
Ansvarlig for formidlingen og skoletjenesten
Thit Birk Petersen
thit@middelaldercentret.dk
Direkte tlf:  42 14 93 74

Barselsvikar for Museumsinspektøren
Kåre Johannessen
kaare@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 42 14 93 74

Områdeleder, frivilligansvarlig, ansvarlig for rengøring
Pia Bach
pia@middelaldercentret.dk
Direkte tlf:  42 14 93 72

Områdeassistent
Mie Ejlersen
mie@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 28 76 41 83

Projektansat
Carsten Oksen
carsten@middelaldercentret.dk

Forvaltningen

Chefforvalter
Michael Jensen
michael@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 22 12 53 43

Forvalter, træværkstederne
Christoffer Lise

Forvalter
Frederik Vinther-Larsen

Sæsonansatte

Elisabeth Kronborg, farver
Søren Lise, rebslager
Miguel Gade Islund, skrædder
Ben Woldring, tømrer og smed
Christoffer Lise
Lotte God Nielsen, madmor

Riddere

Michael Jensen
Åge Hansen
René Hansen

Timeansatte

Kåre Johannessen
John Brathz
Jelmer den Breejen

Museumsbutikken

Lone Mortensen, sæsonansat
Birte Hansen, timeansat

Gæstgiveriet ”Den Gyldne Svane”

Jan Bang, forpagter
Tlf: 53 81 65 55
dengyldnesvane@gmail.com eller Jb.fugl@gmail.com